رفتن به محتوا

سیستم تمرینی برای حجم سریع

سلام به همه دوستان همیشگی مدرسه فیتنس. امروز قرار است که یک سیستم تمرینی واقعا بی‌نظیر و کاملا بهینه شده برای افزایش حجم عضلانی و فرم دادن به عضلات را به شما معرفی کنیم. این یکی از بهترین سیستم‌های تمرینی است که دیده‌ام و امتحان کرده‌ام و نتایج بسیار سریع، تضیمن شده و عجیبی ایجاد می‌کند و شخصا هر موقع که بتوانم بدون تردید این سیستم تمرینی اولین انتخابم برای تمرین است.

 

انتخاب عضله هدف و حرکت تمرینی مناسب

مدت زمان این سیستم تمرینی دو هفته‌ است و هدفش حجم دادن به یک عضله خاص‌ به عنوان هدف اصلی حجم دهی است.

ابتدا باید مشخص کنید که کدام عضلات را می‌خواهید در مدت ۲ هفته‌ی آینده به شدت حجم دهید و یک عضله را به عنوان عضله هدف انتخاب کنید. برای حجم دادن به عضله مورد نظر یک حرکت تمرینی که با وزن بدن‌تون باید انجام بشه را انتخاب می‌کنیم. به عنوان مثال، برای حجم دادن به سینه می‌توان از تمرین «شنا»/«شنا سوئدی» استفاده کرد، برای حجم دادن به باسن از تمرین «اسکوات با وزن بدن»(بشین پاشو با فرم استاندارد و درست) استفاده کرد.

در این سیستم تمرینی باید حرکت تمرینی را با شدتی انتخاب کنید بتوانید حداقل ۲۰ تکرار از آن حرکت را پشت سر هم در یک ست اجرا کنید. مثلا اگر برای هدفتان حجم  دادن به عضلات سینه است و حرکت شنا سوئدی را برای هدف قرار دادن این عضلات انتخاب کرده‌اید، اگر توان‌تان برای انجام حرکت شنا در حدی است که فقط ۱۰ تکرار شنا پشت‌سر هم می‌توانید انجام دهید،‌  بهتر است مدل آسان‌تری از حرکت شنا را انتخاب کنید. مثلا به جای تکیه روی دست‌ها و پنجه‌ی پا، روی دست‌ها و زانو‌های خود تکیه دهید و شنا را اجرا کنید تا شدت حرکت آسان‌تر شود و بتوانید حداقل ۲۰ تا تکرار از آن را انجام دهید.

 

اندازه‌گیری توان‌تان در اجرای تمرین

اول از همه باید یک بار حرکت تمرینی را تا نهایت توان خود انجام دهید تا ببینید چند از حرکت تمرینی مد نظر را می‌توانید انجام دهید. برای عینی شدن توضیحات مثال را برای حرکت شنا توضیح می‌دهم ولی برای هر حرکت دلخواهی دقیقا همین کار را باید انجام دهید. پس در قدم اول یک بار حرکت را شنا را تا نهایت توان‌تان انجام می‌دهید و رکورد‌تان را ثبت می‌کنید. مثلا فرض کنید توانستید حداکثر ۲۰ تا شنای پست سر هم را سالم اجرا کنید.

پس ۱۰۰٪ توان شما در حرکت شنا می‌شود ۲۰ عدد شنا.
۵۰٪ توان شما چقدر می‌شود؟ طبیعتا ۱۰ تکرار شنا پشت سر هم.
۲۰٪ توان شما چقدر ‌می‌شود؟ ۴ تکرار شنا پست سر هم.
و الی آخر.

حالا که توان‌تان را اندازه گیری کردید باید حرکت شنا را دقیقا متناسب با این برنامه‌ی بسیار دقیق و بهینه‌شده به مدت ۲ هفته اجرا کنید.زمان‌بندی اجرای تمرین

در این برنامه دو ستون وجود دارد، ستون اول نشان می‌دهد که امروز باید در هر ست به اندازه چند درصد از توان‌تان حرکت را اجرا کنید و ستون دوم نشان می‌دهد هر چند دقیقه یکبار باید یک ست از تمرین را اجرا کنید.

مثلا امروز شنبه است و قرار است اولین روز این برنامه تمرینی را اجرا کنید. در برنامه نوشته شده ۴۰% توان هر ۶۰ دقیقه یکبار. از صبح که بیدار می‌شویم حدودا نیم ساعت بعد از بیداری یک ست شنا اجرا می‌کنیم، به اندازه ۴۰% حداکثر توان‌مان یعنی ۸ عدد شنا می‌رویم. ۶۰ دقیقه بعد باید دوباره ۸ تا شنا برویم، و تا شب تقریبا تا یک ساعت قبل از خواب باید هر ۶۰ دقیقه یکبار ۸ تا شنا اجرا کنیم.

برنامه در روز دوم چطور باید اجرا شود؟ روز دوم نوشته شده که ۵۰% توان هر ۳۰ دقیقه یکبار. از صبح که بیدار می‌شویم حدودا نیم ساعت بعد از بیداری یک ست شنا اجرا می‌کنیم، به اندازه ۵۰% حداکثر توان‌مان یعنی ۱۰ عدد شنا می‌رویم. ۳۰ دقیقه بعد باید دوباره ۱۰ تا شنا برویم، و تا شب تقریبا تا یک ساعت قبل از خواب باید هر ۳۰ دقیقه یکبار ۱۰ تا شنا اجرا کنیم.

 

نکات:

مسلما انجام این سیستم تمرینی با هر نوع سبک زندگی‌ای سازگار نیست، اما به لحاظ خروجی این بهینه‌ترین و ایده‌آل‌ترین سیستم تمرینی برای حجم دادن به عضلات است که تا حالا دیده‌ام.

** اگر به هر دلیل یکی از ست‌ها را در طی روز نتوانستید انجام بدهید، مهم نیست در اولین فرصت تمرین را انجام دهید و زمان انجام ست تمرینی بعدی را بر حسب فاصله‌ی درست از تمرینی که الان دادید برنامه ریزی کنید.

این دوره برای ۱۴ روز است، بعد از ۱۴ روز کاملا به عضله‌ی هدف استراحت بدید، (حداقل ۴ ۵ روز استراحت). 

این سیستم هم برای مردان است و هم برای زنان.
یکی از مهمترین ویژگی‌های این سیستم تمرینی این است که حد «دم کردن عضلات» و گردش خون را در عضلات در کل روز در حالت حداکثری حفظ می‌کند و تحریک عضلات برای رشد به صورت مداوم در طول روز حفظ می‌شود و با این شیوه عضله سازی به حداکثر می‌رسد.

مطمئن شوید که خواب کافی دارید، و صبح سرحال و بدون زور بیدار می‌شوید، این سیستم تمرینی در کنار اینکه بسیار بسیار ساده به نظر می رسد، اما تخریب عضلانی خیلی زیادی ایجاد می‌کند که نیاز به ریکاوری و استراحت زیادی دارد.

یک‌بار کافی است امتحانش کنید تا مشتری دائمی این سیستم تمرینی شوید. 

 

— برگرفته از کتاب Beyond Bodybuilding از Pavel Tsatsuline

این روش را امتحان کنید و در بخش نظرات نتایج اجرای این سیستم تمرینی را به ما بگید.

نظر شما، در مورد این مطلب چیست؟

4 دیدگاه

  1. سلام من درسن رشد هستم آیا این رژیم برای من روی رشد قدی تاثیر میزاره وباعث کوتاهی قد نمیشه یا عضله سوزی

    • سلام، قطعا خیر

  2. سلام روز بخیر خواستو بپرسم من که 50کیلو اضافه وزن دارم و59سال سن باداشتن انواع بیماری چطور میتونم این حرکات را انجام بدم نمی شود کاردیگری بکنم که به سن .سال من بیاد

    • سلام،‌ این حرکات با توجه به شرایط‌تان مناسب نیست. شما باید اول با رژیم غذایی کاملا لاغر بشید و بعد اصلا به ورزش فکر کنید.


شما هم نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. (موارد ضروری با * مشخص شده‌اند)