رفتن به محتوا

غرورتان را داخل باشگاه نیاورید

وقتی در باشگاه تمرین می‌کنید و بقیه را می‌بینید که وزنه‌های سنگین‌تری را بلند می‌کنند، ساده است که دلتان بخواهد که شما هم با آنها برابری کنید. ولی به این دقت کنید که برای چه به باشگاه آمده‌اید؟ آمده‌اید تا یک بدن زیبا برای خودتان بسازید. چند بار تا حالا کسی خارج از باشگاه یا جنس مخالفی از شما سوال کرده که «چند کیلو پرس سینه می‌زنید»؟ هرگز همچین سوالی از شما پرسیده نخواهد شد و مهم هم نیست. پس تنها چیزی که باید رویش تمرکز کنید این است که عضلات‌تان بزرگ و زیبا شود.

تکرارهای نصفه (cheat reps) می‌تواند موثر باشد، اما این یک تکنیک پیشرفته است و این تکنیک فقط در ۱-۲ تکرار آخر در هر ست می‌تواند موثر باشد، نه اینکه از همان اول تکرار‌ها را نصفه و با فرم اشتباه انجام دهید.

در هنگام وزنه زدن باید روی چند چیز متمرکز شوید:

اولا نیاز است که روی مدت زمان هر تکرار تمرکز کنید. به طور کلی بهترین حالت این است که یک ثانیه برای بلند کردن وزنه و ۲ تا ۳ ثانیه برای پایین آوردن وزنه صرف کنید. این برای خیلی‌ها ممکن است خیلی آهسته به نظر برسد، اما نمی‌خواهیم وزنه را پرتاب کنیم، می‌خواهیم حداکثر کنترل و تمرکز را روی عضلاتمان داشته باشیم.

دوما باید کاملا روی به کار گیری گروه عضلات هدف تمرکز کنید، برای مثال وقتی که جلو بازو تمرین می‌کنید، باید عضلات هدف را کاملا منقبض و درگیر کنید. همچین باید فقط از عضلات جلو بازو استفاده کنید و نگذارید که حرکت کل بدن‌تان به وزنه شتاب اولیه بدهد. وانمود کنید که یک مجسمه هستید، و تنها عضلاتی که باید درگیر باشند، را حرکت دهید. 

نکته سوم این است که روی بلند کردن وزنه تمرکز نکنید، روی بدن و عضلات‌تان و به انجام رساندن صحیح حرکت تمرکز کنید. بدون این سطح از تمرکز روی عضلات‌تان، هرگز نخواهید توانست به اندازه کافی از عضلات‌تان کار بکشید و نتیجه‌ جالبی نخواهید گرفت و فقط خودتان را گول می‌زنید که دارید یه وزنه‌ی سنگین بلند می‌کنید.

مهمترین چیزی که باید همیشه به یاد داشته باشید این است که، شما باشگاه نمی‌روید تا کسی را تحت تاثیر قرار دهید، آنجا هستید تا بدن بهتری برای خودتان بسازید، فقط همین. یادتان نرود ، فرم درست و تمرکز روی عضله همه چیز است، کوچکترین اهمیتی ندارد که وزنه‌ی شما چند کیلو است.

نظر شما، در مورد این مطلب چیست؟

1 دیدگاه


شما هم نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. (موارد ضروری با * مشخص شده‌اند)