رفتن به محتوا

انواع چربی: تری گلیسیرید و اسیدهای چرب آزاد

دو نوع چربی در بدن وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه‌ای. چربی‌های سفید (چربی‌هایی که انرژی ‌‌‌ذخیره می‌کنند) در بدن به دو شکل هستند:

۱- اسید‌های چرب آزاد FFA

۲- تری‌گلیسیرید TG

بدن برای تامین انرژی خود از اسیدهای چرب آزاد استفاده می‌کند و برای ذخیره کردن چربی از تری‌گلیسیرد استفاده می‌کند. اسید‌های چرب آزاد، همانطور که از اسمشان معلوم است به صورت آزادانه می‌توانند در خون جریان پیدا کنند و وارد سلول‌ها شوند و از سلول‌ها خارج شوند. پس بدن می‌تواند برای تامین انرژی خود از اسید‌های چرب آزاد استفاده می‌کند. تری‌گلیسیرید‌ها مولکول‌های بزرگی هستند که از ترکیب سه اسید چرب آزاد و یک مولکول گلیسیرول تشکلیل می‌شوند. در سلول‌های چربی، چربی به صورت تری‌گلیسیرید ذخیره می‌شود. تری گلیسیرید‌ها مولکول‌های بسیار بزرگی هستند که نمی‌توانند به خودی خود از غشای سلول‌ها خارج شوند و به عنوان سوخت مصرف شوند و باید ابتدا به تکه‌ها اسید چرب شکسته شوند و بعد از سلول خارج شوند. همچنین برای اینکه چربی‌ در سلول‌ها ذخیره شوند، چربی به فرم اسید چرب وارد سلول می‌شود و در آنجا به تری‌گلیسیرید تبدیل و ذخیره می‌شود.

به طور خلاصه هر چیزی که باعث شود تری‌گلیسیرید‌ها شکسته شوند و اسید‌های چرب بیشتری از سلول‌های چربی آزاد شوند و به صورت انرژی مصرف شوند شما را لاغر می‌کند. هر چیزی که باعث شود اسید‌های چرب بیشتری به صورت تری‌گلیسیرید در سلول‌های چربی ذخیره شود شما را چاق می‌کند. در واقع اضافه‌وزن اختلال توازن این دو مکانیزم است و تنها راه حل برای تناسب اندام پایدار،  برقراری این توازن در بدن است.

اسباب کشی

می‌توان تری‌گلیسیرد‌ها را به وسایل بزرگ خانه تشبیه کرد. اگر قرار باشد یک تخت بزرگ را از خانه‌ای به خانه دیگری منتقل کنید. تخت بزرگ را نمی‌توانید از درب آن خارج یا داخل ببرید بنابراین ابتدا تخت را به تکه‌های کوچکش تقیسم می‌کنید و بعد از اینکه تکه های را به خانه دوم منتقل کردید آنجا دوباره تکه‌ها را سر‌هم می‌کنید. اسید‌های چرب تکه‌های کوچک شده‌‌ی تری‌گلیسیرد‌ها هستند که به راحتی می‌توانند از سلول‌های چربی آزاد شوند و در سلول‌های اندام دیگر به صورت انرژی مصرف شوند. این تکه‌تکه کردن تری گلیسیرد‌ها و انتقال آنها به داخل سلول‌ها و بعد سر‌هم کردن تکه‌ها را آنزیمی به نام لیپو‌پروتین لیپاز انجام می‌دهد. وقتی غذا می‌خورید تقریبا اکثر چربی‌ها به صورت تری گلیسرید وارد بدن می‌شوند و در سلول‌های چربی ذخیره می‌شوند و به مرور در طی روز به صورت اسیدهای چرب آزاد از سلول‌های چربی رها می‌شوند تا بدن از آنها به عنوان سوخت استفاده کند.

نظر شما، در مورد این مطلب چیست؟

2 دیدگاه


شما هم نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. (موارد ضروری با * مشخص شده‌اند)