خانه / نکات روزانه / شام سبک یا جشن خانوادگی؟
شام رژیم لاغری

شام سبک یا جشن خانوادگی؟

عضو تلگرام مدرسه فیتنس شوید

به این فکر کنید: همیشه در طول تاریخ، وعده شام مهم‌ترین وعده در هر خانواده شمرده می‌شد. در هنگام عصر که کل خانواده و بچه‌ها دورهم جمع می‌شدند و پدر خانواده از سر‌کار به خانه می‌آمد، دور هم یک شام مفصل می‌خوردند و شام برای خانواده مانند یک جشن کوچک آخر روز بود. اگر نگاهی به گذشته انسان بیندازیم، انسان‌ها همیشه اول صبح به زمین کشاورزی یا شکار می‌رفتند و تا بعدازظهر کار ‌می‌کردند و با اندکی غذا که با خود می‌بردند روز را سر می‌کردند و شب در خانه بزرگ‌ترین وعده روز را می‌خورند. معمولا عصر ها زمانی بود که خانوادهها به صورت جمعی ۱۰-۲۰ نفره دور هم جمع می شدند تا از اوقات فراقت از کار خود نهایت لذت را ببرند و خانم خانه هم نهایت هنر خود را در آماده کردن یک شام بزرگ به کار می برد.

هیچ‌کس در دنیا بیش از دکتر کیهیل بر روی تاثیر گرسنگی بر بدن انسان تحقیق نکرده است. او پس از تاکید روی این موضوع که در طول تاریخ همواره وعده شب، بزرگترین وعده روز بوده، می‌گوید «یکی از نشان‌های یک بدن سالم با سیستم سوخت رسانی سالم این است که با یک یا حداکثر دو وعده غذا خوردن بتوان یک روز را بدون گرسنگی سپری کرد» دکتر کیهیل می‌گوید «اگر برای سپری کردن روز مجبور هستید هر روز وعده‌های زیادی غذا بخورید، سیستم سوخت رسانی شما دچار مشکل است، یا رژیم غذایی‌تان بی‌کیفیت است.»

از دیگر باورهای نادرست رایج در بین مردم، خوردن غذا در وعده‌های زیاد در طول روز است و  خوردن شام سبک هم یک اشتباه محض است، هم از لحاظ روانی هم از لحاظ جسمی، هم از لحاظ اجتماعی.

حتما بخوانید  عملکرد استثنایی و راز زیگارنیک

تامس تنر

کتاب «practice of medicine» نوشته سال ۱۸۸۰ است در آن تامس تنر فهرستی از تمام درمان‌های ساده‌لوحانه و غیرعلمی قدیمی برای انواع بیماری‌ها را آورده است. او چاقی را جز یکی از بیماری‌های بدن شمرده. در این لیست درمان‌هایی مانند، حجامت، ساعت‌ها پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری،  کم خوردن و خوردن شام سبک، را جز روش‌های خنده‌داری برشمرده که روزی برخی دکترها به مردم توصیه کرده‌اند.

دقیقا همان روش هایی که امروزه دوباره مد شده.

Half Day Diet

دقیقا دیروز با این رژیم آشنا شدم و البته کاری بود که همیشه خودم انجام داده بودم ، بدون اینکه به نام رژیم خاصی باشد. در این رژیم صبحانه حذف می شود و یا کمی غذای پروتین دار. ناهار یه غذای پروتین و چربی  و شام هر چه دوست دارید می خورید.

نظرتان در مورد این نکته چیست؟ تجربه خودتان. آیا رژیم گرفتن صبح راحت تر است یا عصر؟ آیا رژیم باعث میشوند نتوانید از مهمانیهاش شبانه لذت ببرید؟

معمولا اراده شب که خسته ایم در کمترین حد است و بهتر است صبح ها فقط رژیم باشیم و شب آزاد تر.

دلایل علمی

اما دلایل علمی زیاده پشت این  نکته وجود دارد، فرض کنیم شما روزی ۳۰۰۰ کالری می خورید و ۳۰۰۰ کالری نیز می سوزانید. اگر روز را به ۳ قسمت ۸ ساعته تقیسم کنیم و فرض کنیم شما به طور متوسط در هر ۸ ساعت ۱۰۰۰ کالری می سوزانید. ولی فقط ۲ تا ۸ ساعت بیدار هستید و می توانید غذا بخورید. پس در هر ۸ ساعت بیداری بدن شما تمایل دارد ۱۵۰۰ کالری جذب کند در حالی که ۱۰۰۰ کالری در طی روز مصرف می کنید. یعنی بدن شما تمایل دارد در طی روز بیش از نیاز بخورد تا در شب بتواند انرژی لازم برای بدن را تامین کند و این سیستم توسط هورمون های شما پیاده سازی می شوند.

حتما بخوانید  سیستم تمرینی برای حجم سریع

بدن انسان ها دقیقا مانند آنچه در خواب زمستانی برای حیوانات اتفاق می افتد، در ساعتهای روشنایی روز تمایل به جذب انرژی دارد و سطح هورمون ها طوری است که  وقتی غذا می خورید مقدار بیشتری را ذخیره می کند. اما در ساعت های تاریکی دقیقا مانند خواب زمستانی بدن و سطح هورمونی طوری است که در فاز ذخیره کردن نیست و تمایل بیشتری به ازاد کردن انرژی دارد.

از طرفی بدن شب و در ساعت های تاریکی برای خواب آماده میشود و برای خواب لازم است که سطح هورمونهایی مانند انسلین و هورمون استرس کورتیزول کم شود و سطح این هورمون ها در شب به حداقل مقدار خود می رسند و وقتی با خوردن غذا سطح هورمون انسلین را بالا ببریم، به سرعت دوباره به حالت نرمال بر می گردد. و این باعث میشود بدن به راحتی در فاز چربی سوزی قرار بگیرد. عاقلانه ترین کار این است که به جای شام سبک و صبحانه مفصل و افسانه های غلطی که در چند سال گذشته بین مردم جا افتاده از بدن به درستی استفاده کنیم.

دلیل علمی شماره دوم.

بدن چه زمانی در حالت بازیابی و بازسازی و ریکاوری قرار دارد؟ شب، وقتی استراحت می کنید و وقتی در خواب هستید. بدن در حالت بازیابی است که بیشترین نیاز به انرژی و ویتامین ها و مواد معدنی را دارد. و این بازسازی و ریکاوری در صبح با بیدار شدن شما به پایان می رسد. رساندن مواد غذایی و ویتامین ها و مواد معدنی و انرژی دقیقا قبل از خواب باید انجام شود و نه بعد از بیداری …  درست است؟

حتما بخوانید  روزهای بعد از توقف مصرف دارو و هورمون

دلیل علمی شماره سوم:

و ده ها دلیل علمی دیگر، باورهای بسیار زیادی مانند این باور اشتباه شام سبک خوردن در بین مردم جا افتاده که باعث شده نرخ شکست در لاغر ماندن پایدار و دائمی بیش از ۹۵ درصد باشد.

این مقاله بر گرفته از کتاب «پایان افسانه کالریها» بود. که می توانید کتاب کامل را از دکمه پایین خریداری کنید.

خرید کتاب «پایان افسانه کالریها»

ضعیفبدمتوسطخوبخیلی خوب (7 رای)

لطفا به این مقاله امتیاز دهید
در حال انجام ...
عانگع اصلانیان، نویسنده کتاب «پایان افسانه کالریها» ، نویسنده، مترجم و مدرس درزمینه تناسب اندام، موسس مدرسه فیتنس، مشاور تغذیه و مربی فیتنس از QAL . برای ادامه کلیک کنید

اینم هست

ضریب حجم آوری

پشت صحنه تمرینات حجمی موثر

چطور میشه بهترین سیستم برای به برنامه حجمی رو برای خودمون انتخاب کنیم که کاملا …

۵۱ نفر نظر داده‌اند

 1. حذف صبحانه و خوردن یک وعده اساسی (شام) لذت بخش ترین زمان در یک روز کامل برای من. بدنی سالمتر و از طرفی دیگه ذهنی ارام و فعالتر را باعث شده

 2. سلام.این ک شما میگید برای کشاورزان بود ما که کشاورز نیستیم ما ورزشکاریم….شب که بدن درحال استراحته اگرهرچیزی ک خاستیم واردش کنیم به نظر شما تبدیل ب چربی نمیشه؟؟ و همینطور باعث این نمیشه صبح ب زور از خواب بیدار شیم؟؟ من همیشه فکر میکنم غذای پروتیین بالا و سبزی جات مخصوص شامه…..نظر شما چیه؟؟؟؟

  • جواب سوال طولانیه و کلی ایده و علم پشتشه ولی اگه بخوام چند نکته رو کوتاه بگم
   ۱- دقیقا زمانی که در استراحت هست و دقیقا زمان خواب و بازیابی مواد مغذی و ویتامین و پروتین رو بهش میدیم و نه صبح که بازیابی قطع شده
   ۲- هر چیزی مسلما واردش نمی کنیم و اصولی تر کار می کنیم …
   ۳- شام رو نباید قبل از خواب خورد … شام ساعت ۷ یا حداکثر ۸ نه ۱۰-۱۱ شب …
   ۴- نه تنها تبدیل به چربی نمیشه باعث میشه صبحها که فعالیت بیشتری می کنیم چربی سوزی قطع نشه و بدن در طی روز که انرژی بیشتری مصرف می کنیم از چربی ها استفاده کنه …
   ۵- … دلایل خیلی زیاد دیگه کهفعلا این مقدمه بود
   ۶- شب کورتیزول از همه کمتره و خوردن کربوهیدراتها در شب بسیار کمتر چاق کننده است تا بقیه روز

 3. حذف صبحانه یکی از لذت بخش ترین کارایی بود که تو زندگی انجام دادم.شام سنگین و کامل از اون هم لذت بخش تره . با اینکه صبحانه نمیخورم و با شکم خالی تمرین میکنم ولی قدرت بدنی م انگار چند برابر شده و انرژی عجیبی دارم.چند روز در هفته هم که تا شام غذایی نمیخورم.

 4. کاملا منطقیه…

 5. ما که خیلی وقته با این روال پیش می ریم,تلفیق رژیم کتوژنیک و IF
  (منظورم همون روال ۱۶-۸)
  به نظر من و جوری که خودم تجربه کردم نخوردن صبحونه باعث شده که صبحها سرحال تر باشم و مهم تر این که به همه ی کارام میرسم و نگران این نیستم که صبحونه نخوردم یا دیر شد.
  حتی اگه قرار باشه کار سختیو صبح انجام بدم وقتی از خواب بیدار میشم تو یه لیوان آب نصف لیمو رو می چکونم و یه کم نمک می ریزم که از لحاظ فشار هم کم نیارم.(همون روشی که قبلا عانگع گفته)
  ولی عانگع هنوز روش عملی کردن اون قضیه که می گفتی اچ جی اچ ۱۶ برابر میشه رو نگفتی!

 6. واقعاً میشه شام هرچى دوست داریم بخوریم وزن هم کم کنیم؟؟ من الان یکساله که سه کیلو رو نمى تونم کم کنم چون به شدت عصبى میخورم… والبته شبها بیشتر…

  • دقیقا شام تنها وعده ایه که هر چی دوست داری می تونی بخوری … بهتره صبحانه رو حذف کنی مثل کاری که همه این بچه هایی که کامنت گذاشتن انجام دادن

 7. کاملا موافقم.من هم دارم به این روش زندگی میکنم.و خیلی راحتم

 8. این بیشتر شبیه رژیم غذایی هست تا برنامه غذایی، …رژیم غذایی که قبل مسابقات میگیرن،…چون با این روش وزن زیادی رو در طول یک ماه کم میکنی…که ریزش،عضلات رو هم به دنبال داره….برنامه غذایی باید یک سبک زندگی باشه …حالا چه کاهش وزن چه افزایش وزن ….برنامه ایی که به مرور تعادل رو برقرار کنه ….به نظر شما این سبک و رژیم اصلا با شرایط محیطی و جغرافیایی ما همخوانی داره؟ باید براساس محدودیت ها و توانائی ها برنامه توصیه کرد ، کی هزینه اینو داره نهار فقط با پروتیین سیر بشه ؟؟؟
  من با این سبک و رژیم کار کردم ، قبل مسابقات ولی از نظر روانی شرایط ایده آلی نبود و هیچ سازمان غذایی و بهداشتی این روش رو تایید نکرده.
  اما مزایایی هم داره ولی نه به عنوان الگو برای همه.

  • ۱- اولا که از لحاظ علمی این مسئله رو بررسی کردم، شاید یکی فقط در حد توانش نان و تخم مرغ باشه .
   ۲- چربی، چیزیه که خیلی ارزونه و خیلی راحت میشه به غذا اضافه کرد و هم خوشمزه تر بشه و هم سیر تر
   یه تیکه ران مرغ با کلی کره مثلا …
   لازم نیست سازمانی تاییدش کنه، مهم اینه سیستم هورمونی بدن چطور کار می کنه
   هزار ها سال انسان ها اینطوری غذا خوردن و در بهترین وضیعت سلامت هم بودن،

 9. من همیشه صبح ها قند خونم پایینه و تا یه چیز شیرین مثل میوه یا شیر و عسل یا هر مایع شیرینی نخورم تا ظهر بی حال و سستم… باید چکار کنم؟

  • قند خونت پایین نیست، فشار خونت پایینه، یکم آب+ لیمو+ نمک امتحان کن …
   و یه چند دقیقه نرمش صبحگاهی

 10. واقعا همینطوره منم صبحها آب آبلیمو نمک وشام زیاد و دقیقا از وقتی با عانگه آشنا شدم

  خیلی خوب کامل و عالی ….

 11. من از پارسال همینگونه عمل کردم با این تفاوت که کرب و کلا حذف کردم و به خاطر اینکه هر کسى من و میدید میگفت خیلى دیگه لاغر شدى و … تقریبا حدود ١٠ روزى هست که گه گاه کرب استفاده میکنم در وعده شام و ابلیمو صبح را هم حذف کردم فعلا
  اگر بخواهیم از انچه هستیم لاغر تر نشویم و کاهش وزن نداشته باشیم باید چیکار کرد ؟

 12. پس شما با اتکینز کاملاً موافقید؟

 13. ولى جالبه که من فقط یک روز صبحانه رو حذف کردم وتا ساعت. ٨ شب تقریبا چیزى نخوردم وزنم ١ کیلو پایین اومد ولى شب که شام خوردم دوباره برگشت سر جاش????

 14. عانگع منظورت از حذف صبحانه یعنی حتی چایی هم نخوریم؟

 15. من در طول ماه رمضان هر چقدر نت رو زیر و رو کردم مطلبی جز توصیه به ورزش نکردن با شکم خالی پیدا نکردم. همه میگفتن عضله ها میسوزن و ورزش با شکم خالی فایده نداره. اما شما توصیه به ورزش با شکم خالی میکنید و اگه اشتباه نفهمیده باشم لازمه این نوع ورزش خوردن یک وعده اصولی و مفصل در شب قبلش هست. درسته?
  آیا میشه پلو و خورشت و ماکارونی و پیتزا و این جور غذاها که معمول سفره های خودمون هست رو مفصل در وعده شام بخوریم یا باید غذا مون رژیمی باشه? منظورم از رژیمی بودن کم کربو و کم چرب هست نه اینکه دو تا پر کاهو و گوجه و کرفس!!
  من یه مشکلی دارم و اون اینه که فقط با نون احساس سیری و انرژی میکنم . حالا نمیدونم این مسئله جنبه روانی و عادت داره یا واقعا نون عامل اصلیه سیر شدن ه. برنج کلا دوست ندارم چون چهار پنج تا قاشقش عمرا سیرم نمی کنه و بدتر اشتهام رو تحریک میکنه و سرخورده از سر سفره بلند میشم!!! خواهش میکنم راهنماییم کنید چون دارم این همه سختی و زحمت در راه رژیم و ورزش میکنم ولی نتیجه ای که میخوام رو نمی بینم. مرسییییی

  • اووف، چقدر سوال یه جا
   الان این توصیه ها رو از کجا دیدی؟ چون توی سایتم که نگفتم هنوز
   خیلی کارها میشه کرد، حتی روش هایی هست که بستنی و شیرینی هم بخوری و لاغر شی کافیه بدن رو عمیق بشناسی
   و اینکه می تونی یه رژیم خیلی خارق العاده داشته باشی، یا یه چیز معمولی ، همه چیز بین ۰ تا صد هست، هر چه نکات بیشتری رو رعایت کنی بیشتر نتیجه میگیری
   توی منابع ایرانی هرگز نگرد، ۹۹ درصد بی سواد کامل هستن

 16. من در حال حاضر رژیمم به صورت صبحانه کامل با نون و عسل یا نون و پنیر و گوجه است . ناهار نمی خورم . بعد از ورزش تخم مرغ و جوانه گندم و شیر و عسل و اجیل این چیزا می خورم و شام هم هرچی باشه ولی کم می خورم. یعنی سیر نمیشم غالبا. و خیلی دوست دارم روشی که شما و دوستان دیگه تجربه کردید رو امتحان کنم چون پیشرفتم در بدنسازی خیلی کند هست و وزنم با وجود کم خوری و رژیمپایین نمیاد

  • وزن هرگز با کم خوری کم نمیشه، کم خوری کمک خاصی که نمی کنه، احتمالا ضرر هم میزنه، امتحان کن نتیجه رو بگو
   تو رژیم های لاغری که من میدم، نه تنها نیابد کم بخوری، حتی باید بیشتر از قبل بخوری

 17. سلام مجدد . من کتاب شما رو امروز تهیه کردم. در بخش مربوط به تغذیه نوشتید که صبحانه پروتئین و کربوهیدرات باشه و شش وعده مصرف کردن رو توصیه کردید. میشه راهنمایی کنید

 18. خب من میخام بدونم که روش صحیح تغذیه پیشنهادی شما چیه? طبق کتاب برنامه تغذیه باید چهل درصد پروتئین و کربوهیدرات و بیست درصد چربی هست که اندومورفها باید به ده درصد چربی رو کاهش بدن. کربوهای خوب مثل جودوسر پیشنهاد شده و شروع صبح و بعد ورزش باید کرب و خورد، اما در نوشته ها و پاسخ به کامنتها شما چیزای دیگه ای توصیه کردید. عدم مصرف صبحانه و مصرف زیاد چربی و عدم مصرف جودوسر در شیک پروتئین یصبحگاهی، و از همه مهمتر اینه که کتاب توصیه به شمارش کالری های مصرفی با توجه به همون درصد چهل چهل بیست داره ولی شما کالری شماری رو رد میکنید .
  توصیه های کتاب در بخش تغذیه جدید نبود. من فکر میکردم بچه هایی که تحت رژیم شما هستم با کتاب جلو رفتن

 19. سلام میشه بگید این روش ۸_۱۶ چطوره

 20. چطورى میشه از شما برنامه تغذیه گرفت براى کاهش وزن ؟ البته من اضافه وزن ندارم ولى میخوام به وزن پارسا لم برسم مرسى

 21. میشه بگید چطور میشه ازتون برنامه رژیم کاهش وزن گرفت؟

 22. به نظرمن( همانطورکه درکامنت مطلب قوی سیاه گفتم) بهتراست یک حکم روبدون درنظرگرفتن سایرمتغیرها مثل ژنتیک،اناتومی ،سبک زندگی و.. به همه افراد تعمیم ندهیم خودمن هروعده غذایی رومیتونم حذف کنم جزصبحانه ولی تفاوتم بادوستام اینه که اول ماشین ندارم وبه اندازه یکماه دوستام دردوروزراه میرم بخاطرکارم الانم درحال پیاده روی دارم مینویسم صدالبته برای نسل جدیدکه تانصف شب پای ماهواره وفیسبوک و…هستند نخوردن صبحانه هدیه الهی محسوب میشه وصدالبته بدن به مرور به این کارعادت میکته همچنانکه خودم بارها بدنم عادت کرده به خوردن صبحانه ۱۱ ظهر اما درمقایسه باقبل که ۷ صبحح میخوردم روزخوبی نداشتم
  دوم ازنظرژنتیک لااقل تاسه نسل که خبردارم چاق نداریم
  هرششماه یکبارم همه نوع ازمایش انجام میدم
  سوم به جزغذاهای فراوری شده همه چی میخورم منتهاکم عمده غذام غذاهاییند که به اصطلاح ته دل میگیرند مثل نان وبرنج سبوسدار،پروتعین وچربی واصلاشیرینی برخلاف تصور سیرم نمیکند
  ودرکل به تجربه فهمیدم بهترین و روفرم ترین ایامم زمانی بوده که به صدای بدنم موقع گرسنگی گوش میدادم دوم تعطیل کردن دستگاه گوارش ازساعت ۸ شب وسوم خوردن غذا نیمه شب که معمولامن یکبارازخواب بیدارمیشم

  • اگه لاغر هستی و ژنتیکت از اون لاغر هاست، باید روزی ۳ ۴ وعده بخوری که صبحانه هم اوکیه کاملا
   بدن تمام ادمها با یه مکانیزم کار می کنه، شاید دماغ صورت هیچ آدمی با دیگری یکسان نباشه ولی کارایی یکاسانی داره، تمام آدمها دقیقا همون هورمون ها و مکانیزم هایی رو دارن که بقیه دارن، با این تفاوت که یکی بیشتر داره یکی کمتر..

 23. سوال ازادمین محترم
  چرامن بابه تعویق افتادن صبحانه تمایل زیادی به خوردن نوشابه دارم ?

 24. من از زیاد خوردن شام میترسم! انگار یه مانع ذهنی سر راه این قضیه هست. اما به راحتی صبحانم رو حذف کردم و اصلا. ضعف نگرفتم . خواهش میکنم بگید شام رو چه جوری بخوریم…

 25. سلام میشه راهنمایی کنید چطوری میشه ازتون رژیم لاغری بگیرم؟ من حدود ۳۰ کیلو اضافه وزن دارم

 26. من نزدیک ۳ هفته هست که صبحانه نمیخورم فقط با مقداری آب و مدتی بعدش چای بدون قند تا ناهار رو میگذرونم. خیلی خیلی تمرکزم بیشتر شده و اصصصلا خسته نمیشم مثل قبل.
  شام هم سعی میکنم تا ۸ بخورم و هرچقدر بتونم میخورم!
  بعد شام هم هیچ جیزی نمیخورم جز آب.
  میوه و تمام شیرینی جات هم تا حد ممکن نمیخورم.
  خیلی احساس خوبی دارم… 🙂
  سپاس عانگع

 27. سلام آقای اصلانیان من ۵۶ سالمه با وزن ۶۸ و ۱۵۰ فکر کنم ۲۰ کیلو اضافه وزن دارم کلا بیماری کم کاری تیروئید و دیابت نوع ۲ دارم خیلی از رژیم هارو هم امتحان کردم بی فایده بود مشکل آرتروز ودرد مفاصل هم دارم آیا در این سن و با این بیماریها میتونم از رژیم غذایی شما استفاده کنم ؟ در ضمن کتابتون رو امروز خریداری کردم لطفا بمن بگید چکار بکنم که به وزن مناسب برسم وبتونم راحت تر زندگی کنم ممنونم

 28. سلام اقای اصلانیان .
  من تمام سایت شمارو زیرو رو کردم تقریبا میشه گفت یادتون رفته افرادی هم با تیپ بدنی اکتومورف وجود دارند که وزن گیری براشون سخته حالا هرچی غذا بخورن و ورزش کنن و …. البته نکاتی که در مورد رفتارهای غذایی گذاشتید برای تمام افراد صدق میکنه ولی انگار تمام سایتتون رو اختصاص دادین به لاغر شدن . اگه میشه یه توجهی هم به افزایش وزن کنید البته منظورم از افزایش وزن وزن با کیفته نه چرب . با تشکر . راستی یه پیام هم تو قسمت تماس گزاشتم لطفا چک کنید.

  • عانگع اصلانیان

   سلام، بله حرف شما درسته،
   صرفا یک نکته جالب کوتاه در جواب حرفتون بگم.
   دقیقا همان اختلال هورمونی که باعث میشه افراد چاق، چاق بشوند.
   دقیقا همان چیزی است که باعث می شود افراد لاغر نتوانند عضله بدست بیاورند.
   در بدن افراد چاق سلول های عضله نسبت به هورمونها مقاوم می شوند و در افراد لاغر سلول های چربی و در نتیجه راه حل هر دو گروه یکسان است.
   همان هورمون هایی که در افراد چاق باعث چاقی می شوند در افراد لاغری مانع ترشح هورمون رشد میشود.

 29. سلام. من هم کتابو خوندم و هم مطالب سایت. خیلی عالی بود و خیلی بهم کمک کرد. در کا تحولی بود در رابطه با غذا خوردن.
  فقط من یه میشکلی دارم با شب زود خوابیدن. من وقتی هوا تاریک میشه انگار روز من آغاز میشه و انرژی میگیرم. می خوام بدونم دلیلش چیه؟ و این که من وقتی ساعت ۸ شام می خورم و شب می خوام ۲ ۳ بخوابم یه مقدرا گرسنه میشم.
  لطفا راهنماییم کنید.

 30. Slm man dus drm to clasatun sherkat konm va az rezhimi ke baghie dostani ke laghar shodan peyravikardand peyravi konm chetori???

 31. سلام من صبحانه رو حذف کردم و ناهارم رو پروتئین با کره حیوانی البته محلی و طبیعی میخورم. ( کربو صفر )
  و ساعت ۱/۳۰ میرم تمرین. میخواستم بدونم قبل تمرین غذا بخورم یا بعدش

 32. سلام اقای اصلانیان نظرتون درباره اینکه میگن برای کاهش وزن حدود دوساعت بعد از تمرین و ورزش نباید چیزی خورد چیه؟تایید میکنین شما؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *