رفتن به محتوا
تناسب اندام و لاغری و چرخه انرژی

مواد غذایی هرگز به انرژی تبدیل نمی شوند

وقتی یک ماده‌ غذایی می‌خوریم، این ماده وزن و حجم دارد و ماده است، درون بدن این ماده در نهایت به چه چیزی تبدیل می‌شود؟ بدن ما از مواد غذایی برای تامین انرژی استفاده می‌کند یعنی چه؟

وقتی کسی ۱۰ کیلو اضافه وزن دارد یعنی ۱۰ کیلو ماده از جنس چربی در بدنش دارد. وقتی لاغر می‌شوید این ماده چه می‌شود و به کجا می‌رود؟

یکی از ریشه‌ای ترین نکاتی که باعث شده درک نادرستی از بسیاری از نکات تغذیه داشته باشیم این موضوع است.

نکته‌ای است که همه بدون استثنا در دوران راهنمایی و دبیرستان در درس علوم یاد گرفته‌ایم. ولی  نکته جالبش این است که اکثر کسانی که حتی دکتر تغذیه هستند این نکته رو فراموش می‌کنند و همین باعث می شود یک سری باور‌ها که هیچ پایه و اساس علمی ندارند را در ذهن جای بدن. شخصی به اسم «روبین مورمن» از چند صد نفر که اتفاقا اضافه وزن هم داشتند این سوال رو پرسید و فقط ۳ نفر جواب درست دادند، حتی از کسانی که مشاور تغذیه بودند هم سوال کرد و نصف مشاوران تغذیه جواب درست را نمی‌دانستند.

نکته اول : معده و روده را نه جز داخل بدن حساب می‌کنیم، نه بیرون بدن، مواد‌غذایی در روده هنوز جذب نشدند و کامل وارد سیستم بیولوژیکی بدن نشدند. مدفوع در واقعا ضایعات مواد غذایی‌ای هست که هنوز اصلا جذب بدن نشدند و وارد سیستم بیولوژیکی بدن نشدند، در اینجا فقط به موادی که جذب می‌شوند کار داریم.

رایج‌ترین جواب این است که مواد غذایی به انرژی تبدیل می‌شوند: ماده هرگز به انرژی تبدیل نمی‌شود و انرژی هم به ماده تبدیل نمی‌شود. مگر در شکافت هسته‌ای و واکنش‌های فیزیکی که در سطح نوترونی اتم‌ها انجام می‌شود، و راکتور هسته‌ای که کاملا خارج از بحث تغذیه هستند.

قانونی داریم به اسم قانون پایستگی ماده : “ماده نه بوجود میاید و نه از بین میرود، بلکه از ترکیبی به ترکیب دیگری تبدیل می‌شود”

و قانون پایستگی انرژی می‌گوید: انرژی نه به وجود میاید و نه از بین می‌رود، فقط از نوعی به نوع دیگری تبدیل می‌شود. انواع انرژی‌های مختلفی هم داریم: انرژی جنبشی، انرژی پتانسیل شیمایی، انرژی پتانسیل حرکتی، انرژی نور یا فوتون، انرژی گرمایی، انرژی هسته‌ای و غیره

وقتی تنفس می‌کنیم ملکول‌های اکسیژن و O2 وارد بدن می‌کنیم و در موقع بازدم Co2  از بدن خارج می‌شود. این C ها و کربن‌های اضافه از کجا میایند؟

هر چیزی که می‌خوریم چه چربی چه پروتئین و چه کربوهیدات همگی، ترکیبی از اتم‌های کربن و هیدروژن و اکسیژن هستند، که به نسبت‌های مختلف ترکیب شده‌اند.

این C هایی که در تنفس از بدن خارج می‌شوند، کربن‌های مواد‌غذایی است که می‌خوریم. بقیه هیدورژن‌ها و اکسیژن‌ها از بدن به صورت آب و ادرار خارج می‌شوند.

مواد غذایی که می‌خوریم از طریق تنفس دفع می‌شوند. ولی چون این نادیدنی است اکثرا فکر می‌کنند این مواد‌ غیب می‌شوند یا به انرژی تبدیل می شوند!

حالا پس انرژی که از خوراکی ها بدست میاد از کجاست ؟؟؟

گیاهان آب H20 را از ریشه می‌گیرند و Co2 رو از هوا جذب‌ می‌کنند و با کمک ماده‌ای به اسم کلوروفیل، با استفاده‌ از انرژی خورشید ترکیب می‌کنند و مواد غذایی مثلا C55H110O4 تولید می‌کنند. درون این مواد‌‌غذایی انرژی خورشید (فوتون) به صورت انرژی پتانسیل شیمیایی ذخیره می‌شود.

در واقع اینکه می‌گوییم یک سیب ۱۰۰ کالری انرژی دارد، یعنی ۱۰۰ کالری انرژی خورشید را در خود ذخیره کرده.

وقتی غذا‌ها را می‌خوریم این ترکیب کربن و هیدروژن و اکسیژن دوباره شکسته می شود و  به H2o , Co2  تبدیل می‌شود که از طریق ادرار و بازدم از بدن دفع می‌شوند و انرژی‌ای که در آن مبحوس‌ شده آزاد می‌شود.

هیچ انرژی‌ای از ماده تولید نمی‌شود و ماده به انرژی تبدیل‌ نمی‌شود، مواد غذایی صرفا حامل انرژی خورشید به داخل بدن ما هستند. ظرفی برای نگهداری انرژی هستند. انرژی ما همان انرژی خورشید هست که در گیاهان ذخیره می‌شود.

لطفا، از این به بعد کسی نگویید، مواد‌غذایی به انرژی تبدیل می‌شوند. وقتی در یک رژیم لاغری چربی هایم را آب می کنیم، در اصل این چربی ها را به دی اکسید کربن تبدیل می کنیم و از طریق تنفس دفع می کنیم.

نکته به ظاهر ساده‌ای است و همه می‌دانستیم اما این نکته کلید حل برخی از معماهای دیگر است.

به عنوان مثال! می‌دانیم که پروتئین به عنوان آجر در ساختمان سلول‌های بدن ما به کار می‌رود. از طرفی افرادی که رژیم می‌گیرند کالری پروتئین را هم به عنوان انرژی‌ غذا‌هایش می‌شمارند. آیا امکان دارد که پروتئین هم به عنوان آجر به کار رود و از طرفی هم آن را به عنوان انرژی مصرفی بدن حساب کنیم؟

یا حتی برخی فکر می کنند عرق ریختن ربطی به انرژی سوزاندن دارد!

این نکته به ظاهر ساده و بی‌اهمیت ریشه بسیاری از باور‌های نادرست رایج است، در مقالات بعدی به تک‌تک این نکات خواهیم پرداخت

نظرتان را در مورد مقاله در کامنت ها بنویسید.

منبع: عانگع اصلانیان، مدرسه فیتنس

 

اگر این مقاله را دوست داشتید و نیازی به نگهداری مقاله داشتید، می تونید فایل مقاله را برای خودتان ذخیره کنید.

دانلود فایل pdf این مقاله

 
برای دریافت یک دوره آموزشی رایگان تلگرامی به آدرس t.me/acbookbot مراجعه کنید.
 

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.