خانه / بهبود سبک زندگی / کوکائین، دمنوش و حقه‌های تجاری برای لاغری
چای سبز و رژیم غذایی لاغری

کوکائین، دمنوش و حقه‌های تجاری برای لاغری

در آمریکای جنوبی اغلب مردم از دم کرده گیاه کوکائین به عنوان یک نوشیدنی روزمره و آرام بخش استفاده می‌کنند. دقیقا همانطور که ما از چایی یا قهوه به عنوان نوشیدنی وسط روز استفاده می‌کنیم. بسیاری از افراد در آمریکای جنوبی از ۱۰ سالگی تا ۷۰ دم کرده گیاه کوکائین را می نوشند و نه تنها اثر منفی بر بدنشان ندارد، بلکه یک آرامبخش خوب است و هرگز باعث اعتیاد یا تخریب سلول‌های مغزی نمی‌شود.

آمریکای جنوبی اصلی‌ترین تولید کننده کوکائین در دنیا است و کوکائین هم جز قوی ترین مواد اعتیاد آور در دنیا است و از کوکائین می توان کرک تولید کرد که حتی یکبار مصرف کردن این ماده باعث اعتیاد شدید جسمی خواهد به این ماده می‌شود. کوکائین طی چند مرحله از برگ‌های گیاه کوکائین بدست می‌آید و برگ های گیاه کوکائین حاوی ماده‌ای هستند که مخدر و اعتیاد آور است.

سوال مهم: آیا چون برگ‌های گیاه کوکائین حاوی «ماده‌ای مخدر و اعتیاد آور» هستند، باعث می‌شود که نوشیدن دم کرده آن نیز اثر آن ماده را داشته باشد؟؟

علم دروغ نمی‌گوید، اما دروغگو‌ها برای اثبات حرفشان از علم استفاده می‌کنند.

قبل از اینکه به سراغ اصل مطلب برویم یک مثال بزرگتر بزنم: یک شرکت تولید کننده «پرک ذرت صبحانه» (کرن فلیکس) تصمیم می‌گیرد برای افزایش فروش خود و پیروزی بر رقیبش محصولی تولید کند که بتواند در تبلیغاتش بگوید «غنی شده با ویتامین E». این کارخانه برای تولید هر هزار کیلو محصول یک گرم ویتامین E به محصول اضافه می‌کند. آیا می‌توان گفت که این محصول سالم‌تر شده و غنی‌تر شده؟ مسلما نه،‌چون مقدار اندک ویتامینی که به آن افزوده‌اند در عمل، تاثیری برای‌تان نخواد داشت.  چون دز مصرفی بسیار مهم و تعیین کننده است.

به عنوان مثال دانشمندان کشف می‌کنند که مثلا چای سبز یا فلان دمنوش حاوی «ماده‌ای است که خاصیت افزایش متابولیسم یا چربی سوزی دارد» و پس از تحقیقات زیاد مشخص می‌شود که اگر عصاره فلان دمنوش را به مدت ۱۲ هفته روزی ۳ مربطه به مقدار هر بار یک گرم به موش‌های چاق بدهیم، این موش‌ها به راحتی می‌توانند وزن کم‌ کنند. پس بهتر از در رژیم غذایی لاغری خود استفاده کنید.

سوال: علم به ما می‌گوید که فلان دمنوش حاوی «یک ماده‌‌ای است که خاصیت لاغر کنندگی دارد». پس آیا نوشیدن آن دم کرده می‌تواند باعث شود شما لاغر شوید؟

این کشف شاید بر روی بدن شما بی‌تاثیر باشد، چون اگر بخواهید اثر آن ماده را در لاغری ببینید، باید دقیقا مانند شرایط آزمایش به جای دم کرده آن دمنوش، که حاوی مقدار بسیار کمی از آن ماده لاغر کننده است، قرص و عصاره  آن ماده لاغر کننده را بخورید. همانطور که اگر بخواهید اثر روانگردانی کوکائین را ببینید، هرگز نمی توانید با خوردن دم کرده برگ‌های گیاه کوکاین این اثر را ببینید، مگر اینکه عصاره آن ماده مخدر را استخراج کنید و با دز بالاتر مصرف کنید.

اما این کشف برای شرکت‌های تجاری یک خبر بی نظیر است، چون می‌توانند، محصولاتی جدید تولید کنند، یا دمنوش‌هایی را بفروشند و ادعا کنند که محققان به صورت علمی ثابت کرده‌اند محصولشان «حاوی ماده چربی سوز» است.

به عنوان مثال می‌دانیم فلفل حاوی ماده‌ای به نام کاپسایسین است که ثابت شده این ماده می‌تواند در چربی‌سوزی کمک کند. وقتی به مدت ۱۶ هفته به اشخاص تحت آزمایش روزی عصاره ۴ گرم فلفل قرمز تند داده شد این افراد چربی آب کردند. اما آیا اضافه کردن فلفل زیاد به غذا می‌تواند همان اثر ماده کاپسایسین را داشته باشد؟ در دنیای واقعی بسیار بسیار سخت است که بتوانید با خوردن فلفل همان اثر را بر بدنتان ایجاد کنید.

diet-green-tea

عکس بالا نمونه‌ای از اخباری هستند که هر روز در همه جا می‌بینیم،‌ از اینستاگرم گرفته تا مجلات خانوادگی و مجلات آنلاین. مقالاتی که با نیت خوب ولی بدون تحقیق و علم لازم نوشته می‌شوند. البته شرکت‌های تجاری که می‌خواهند محصولات‌شان پرفروش شوند و از« نکات علمی غیرکاربردی» استفاده می‌کنند تا پیام تبلیغاتیشان پراثر شود نقش بسیار پررنگی در گسترش اینگونه باور‌های غلط دارند.

مسلما چای سبز و دمنوش و هر ماده طبیعی تاثیرات مثبتی خاصی را بر سلامت می توانند ایجاد کنند، اما برای کاهش وزن دلتان را به این چیزها خوش نکنید.

گول این حرف که «فلان ماده غذایی حاوی فلان ماده است که ثابت شده خاصیت چربی سوزی دارد» را نخورید.

سوال مهم: فرض کنید در کشوری زندگی می‌کنید که مردمش عادت دارند همیشه صبح و ظهر و شب چای بنوشند و شما مدیر کارخانه‌ای هستید که دوست دارید به مردم بگویید به جای نوشیدن چای از دم کرده محصولات شما استفاده کنند. از آنجایی که تغییر عادت سخت است و بدون دلیل محکم و قانع کننده کسی هرگز این کار را نخواهد کرد. از چه طرفند و شعار سلامتی برای جا انداختن محصولتان استفاده خواهید کرد؟

جوابش را خیلی هایمان می دانیم و می بینیم.

منبع: عانگع اصلانیان: مدرسه فیتنس

اگر از این مقاله خوشتان آمده و خواستید روی کامپیوتر یا تبلت‌‌تان ذخیره‌اش کنید می‌توانید فایل مقاله را دانلود کنید.

دانلود نسخه‌ pdf این مقاله

 
برای دریافت یک دوره آموزشی رایگان تلگرامی به آدرس t.me/acbookbot مراجعه کنید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان در تلگرام
مدرسه فیتنس را در اینستا فالو کنید
سبد خریدتان خالی است