خانه / بهبود سبک زندگی / نوابغ چگونه فکر می‌کنند؟
تناسب اندام و لاغری

نوابغ چگونه فکر می‌کنند؟

دامی که اکثر مردم (و محققان) در آن گرفتار می‌شوند این است که به‌محض اینکه فکر می‌کنند جواب سوالی را فهمیده‌اند، از توجه به بقیه نکات چشم‌پوشی غفلت می‌کنند. طرز فکر رایج مردم این است که، اگر نظریه و ایده‌هایشان بتواند دلیلی برای اکثر مشاهداتشان ارائه کند آن نظریه و فکر را به‌عنوان یک باور قبول می‌کنند و قدم‌های بعدی را در ادامه آن باور برمی‌دارند و موضوعاتی که توضیحی برایش نداریم را به‌حساب «استثنا»های آن قانون یا نظریه قرار می‌دهند.

اما نوابغ برعکس بقیه به استثناها دقت می‌کنند. نوابغ همواره در جستجوی پیدا کردن حالت‌هایی هستند که نظریه کنونی جوابی برایش ندارد و سعی می‌کنند نظریه‌های قوی‌تری ارائه کنند تا بتوانند تمام حالت‌ها را پوشش دهد و این نظریه‌های قوی‌تر هستند که منجر به کشف کلید اصلی معما می‌شوند.

زندگی زیر دکل برق فشارقوی

برای درک اهمیت استثناها، مثالی را از کتاب فوق‌العاده آموزنده «voodoo science» نقل کنم. محققان تحقیقاتی را بر روی اثر دکل‌های برق فشارقوی بر ساکنان انجام می‌دادند و آمار نشان داد که میزان سرطان در بین ساکنان اطراف دکل‌های فشارقوی برق، حدود دو برابر میزان متوسط در جامعه است. همچنین میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی در بین خانواده‌های ساکن در کنار دکل‌های فشارقوی برق ۱.۵ برابر متوسط جامعه است. این موضوع تیتر بزرگی در روزنامه شد و قرار شد چاره‌ای برای این موضوع اندیشیده شود. بسیاری از افراد و حتی محققان با دید‌ن این آمار قانع می‌شوند که زندگی در کنار دکل‌های فشارقوی برق چقدر برای سلامت مضر است.

اما فرد باهوشی مشغول تحقیق روی این موضوع شد و سعی کرد به استثناها فکر کند. او به مهندس‌های برقی که مسئول نگهداری از دکل‌ها بودند و همیشه در فاصله بسیار نزدیک‌تری به دکل‌ها کار می‌کردند، توجه کرد. میزان بیماری قلبی و سرطان در بین این مهندسان حتی کمتر از متوسط جامعه بود.

مردم وقتی با چنین خبرهای ضدونقیضی مواجه می‌شوند همواره به خود می‌گویند که «علم هم هرروز تغییر می‌کند و دانشمندان هم نمی‌دانند کدام درست است». کلید تناقض بالا این بود که دکل‌های برق فشارقوی هیچ تأثیری روی ایجاد بیماری سرطان و بیماری قلبی ندارند. صرفاً اینکه معمولاً دکل‌های فشارقوی در مناطق حومه شهر و مناطق فقیر‌نشین جامعه قرار دارند و در مناطق فقیر‌نشین، مردم اهمیت کمتری به‌سلامت می‌دهند، امکانات بهداشتی کمتری دارند، تغذیه ضعیف‌تری دارند و این چیزها است که دست‌به‌دست هم می‌دهند تا نرخ بیماری‌ها در بین افرادی که در کنار دکل‌های فشارقوی زندگی می‌کنند بیشتر شود. اما مهندس‌های برق بااینکه به‌شدت نزدیک به دکل‌ها کار می‌کردند، اما درامدهای بالایی داشتند، تحصیلات و اطلاعات بیشتری داشتند و مرفه بودند و بیشتر به‌سلامت خود توجه داشتند. صرفاً توجه به یک مورد استثنا که شاید کمتر از حتی نیم درصد جامعه آماری را شامل می‌شد باعث شد کلید معما به‌درستی کشف شود.

قو مشکی

این مدل فکر کردن و توجه کردن به استثناها، را آقای «نسیم نیکولاس طالب» تفکر «قو مشکی» می‌نامد. آقای نسیم طالب که یک محقق فوق‌العاده برجسته در حوزه آمار و منطق و تحلیل آمار است در کتاب استثنایی و بی‌نظیر خود به نام «The Black Swan»، که مطالعه آن را شدیداً توصیه می‌کنم، توضیح می‌دهد که اگر نظریه‌ای داشته باشیم که بگوید «تمام قوها سفید هستند» اما دسته‌ای قو پیدا کنیم که مشکی هستند (درواقع در جنوب استرالیا قوهایی داریم که مشکی هستند)، عموم مردم آن را جز استثناها قرار می‌دهند و زحمت تغییر نظریه را به خود نمی‌دهند، عده دیگری به‌جای اینکه نظریه اشتباه را تغییر دهند، سعی می‌کنند ثابت کنند، آن قوهای جدیدی که پیداکرده‌ایم اصلاً قو نیستند و با تمام قوا برای حفظ نظریه‌های قبلی خود با واقعیت می‌جنگند. اما برخورد درست این است که نظریه را دور بیندازیم و تعریف و نظریه بهتری ارائه کنیم، این شیوه تفکر نوابغ است. آن‌ها از نقض شدن نظرات قبلی هراسی ندارند و همواره به دنبال تفسیرهای قوی‌تری هستند و همواره این‌گونه افراد هستند که راه‌حل‌های کلیدی را کشف می‌کنند.

به عنوان مثال همیشه تا صدها سال فرض بر این بود که کمبود ویتامین سی باعث بیماری اسکوروی میشود، اما زمانی که محققان به ساکنان مناطق سردسیری قطب  توجه کردند، دیدند این افراد در کل زندگی خود هرگز هیچ میوه یا گیاهی که حاوی ویتامین سی باشد نمی خورند و کشف کردند که اسکوروی به دلیل مصرف بیش از حد نشاسته بوجود میاید و ویتامین سی فقط داروی درمان این است و نه دلیل ایجاد آن.

یا تا سال‌ها این تفکر رایج بود که مصرف زیاد چربی‌های حیوانی باعث بیماری قلبی می‌شود، اما دانشمندان وقتی به جوامعی نگاه کردند که کاملا گوشتخوار بودند و بیش از هفتاد درصد غذاهای‌شان از چربی‌های حیوانی تامین می‌شد ولی حتی یک مورد بیماری قلبی در آنها وجود نداشت، دریافتند که چربیهای حیوانی هیچ اثری بر بیماری قلبی ندارند و بالا بودن سطح هورمون انسلین در خون باعث انسداد عروق می شود

اگر می خواهید در زندگی هوشمندانه فکر کنید، هرگز عاشق ایده های سطحی نشوید و همواره به دنبال استثناها باشید.

منبع: عانگع اصلانیان – مدرسه فیتنس

 
برای دریافت یک دوره آموزشی رایگان تلگرامی به آدرس t.me/acbookbot مراجعه کنید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان در تلگرام
مدرسه فیتنس را در اینستا فالو کنید
سبد خریدتان خالی است