خانه / دانستنی های علمی / فرا تحقیق ها علم را دگرگون کرده اند
آموزش تناسب اندام و لاغری

فرا تحقیق ها علم را دگرگون کرده اند

فرا تحقیق و تحقیق چیست؟ تحقیق به صورت خلاصه این است که موردی را روی یک جامعه آماری خاص آزمایش می‌کنند و مشاهدات و نتایج مختلف و شرح روش انجام تحقیق را به صورت یک مقاله منتشر می‌کنند. همگی دانشگاه رفتیم و به چشم دیده‌ایم که تحقیق‌ها چگونه انجام می‌شوند. (مثلا یک دانشجوی ارشد یا دکترا با استادش یک موضوع انتخاب می‌کند و ایده‌و نظریه ای در ذهنش ایجاد می‌کند و بعد با کمی تحقیق یا حتی عدد سازی نظریه‌اش را یک مقاله می‌کند که از طرف دانشگاه در کنفرانسی یا همایشی چاپ می‌شود)

فرا تحقیق‌ها، خود هیچ تحقیقی را انجام نمی‌دهند، بلکه تمام تحقیق‌های انجام شده در یک حوزه را جمع‌اوری می‌کنند و نتایجشان را تحلیل می‌کنند و بررسی می‌کنند که آیا شرایطی که آزمایش انجام شده، شرایط درست و علمی بوده یا چه پارامترهایی در آن تحقیق‌ها ممکن است جا افتاده باشد و با کنار هم قرار دادن تمام تحقیق‌ها صحت یک نظریه را تایید را رد می‌کنند یا نتیجه گیری می‌کنند که نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد.

اگر علم و سابقه زیادی در خواندن و تجزیه و تحلیل آمار‌های علمی ندارید، بهتر است هرگز سراغ مطالعه تحقیق‌ها نروید. همیشه انتشار شدن این تحقیق‌ها است باعث می‌شود این همه خبر ضد و نقیض در مجلات و رسانه‌ها چاپ شوند. رسانه‌ها برای پر کردن مطلب دیگر به این فکر نمی‌کنند که تحقیقی آیا از لحاظ علمی معتبر است و پراکندگی داده‌هایش چگونه است و غیره. همیشه برای کسب اطلاعات موثق در رابطه با موضوعی به سراغ فرا تحقیق‌ها یا metaStudy ها بروید.

فرا تحقیق‌ها امروزه علم را کاملا دگرگون کرده‌اند

سازمانی به نام کاکرین کلبریشن که اعضای آن از بهترین محققان دنیا انتخاب می شوند تاسیس شده است تا با روشی علمی و سیستماتیک به انجام فرا تحقیق ها بپردازد. به گزارش این سازمان بیش از ۹۶ درصد تحقیقها کوچکترین ارزش علمی ندارد.

پس هرگز اطلاعات علمی خود را از سایتهای بی اعتبار یا مجلات مختلف بدست نیاورید. اگر در تحلیل های علمی دانش کافی ندارید احتمالا کتابها تنها منابع قابل اعتمادتر برای بدست آوردن اطلاعات هستند.

در سال‌های قبل از سال زمانی که رایانه‌ها و کتاب‌خانه های مجازی باب شود، سالهای قبل از ۲۰۰۰ و ۲۰۰۳ انجام چنین تحقیق‌هایی بسیار سخت بود. دسترسی به تمام تحقیق‌های انجام شده در آزمایشگاه‌های سراسر دنیا، با نامه و تلفن و سپس انتقال تجربه‌ها و داده‌ها کاری وقت‌گیر بود. به عنوان مثال در سالهای ۱۹۷۰ اگر محققی می‌خواست از نتایج تحقیقات دانشمندی دیگر مطلع شود، باید از طریق کنفرانس‌های علمی در جریان کار  دیگر محقیقان قرار می‌گرفت، سپس با نامه نگاری با آزمایشگاهی که مسئول انجام آزمایش بود، درخواست می‌داد که تحقیق و نتایج و جزئیات عدد تحقیق را ببیند و سپس مقاله با پست برایش ارسال می‌شد. به عبارتی کاری که امروزه من و شما با یک جستجو در کمتر از ۱۰ دقیقه می‌توانیم انجام دهیم را در حداقل ۱۰ روز انجام می‌دادند.

اولین رگرسیون عددی چند متغیره بر روی داده‌های آماری را محققی به نام آنسل کیز انجام داد که چیزی بیش از یک هفته طول کشید. اما امروزه یک رگراسیون عددی چند متغیره کمتر از چند ثانیه توسط نرم‌افزار‌های کامپیوتری انجام می‌شود.

امروزه فرا تحقیق ها با کنار هم قرار دادن تحقیق‌ها و جدا کردن تحقیق‌ها معتبر از تحقیق‌های سر‌بندی شدی، به کشفیاتی رسیده‌اند که به صورت کامل باور‌های عمومی در رابطه با سلامت را دگرگون کرده اند.

به عنوان مثال سه محقق به نام‌های گری‌تابس، نویسنده کتاب «کالری‌های خوب و کالری‌های بد»، اوفی رابینز نویسنده کتاب «باورهای نادرست در مورد کلسترول» و مالکوم کندریک نویسنده کتاب «حیله‌ی کلسترول»، در یک فرا تحقیق، به بررسی تمام تحقیقات و ایده‌ها و نظریه‌ها در مورد چربی‌ها و بیماری قلبی پرداختند و نتایج بیش از هزار تحقیق را در کنار هم قرار دادند. نکته حیرت‌اوری که کشف کردند این بود که حتی یک تحقیق معتبر در دنیا وجود ندارد که نشان دهد چربی و کلسترول باعث بیماری قلبی می‌شود.

منبع: عانگع اصلانیان، مدرسه فیتنس

 
برای دریافت یک دوره آموزشی رایگان تلگرامی به آدرس t.me/acbookbot مراجعه کنید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان در تلگرام
مدرسه فیتنس را در اینستا فالو کنید
سبد خریدتان خالی است