رفتن به محتوا
سوالات تناسب اندام و لاغری

سوال درست، نصف جواب درست برای لاغر شدن!

افراد به صورت پیوسته چاق نمی شوند. معمولا مثلا چاق می شوند و  ۱۵ کیلو اضافه وزن پیدا می کنند و  ۱۰ سال دقیق روی  همان عدد خاص می مانند.

بر اساس  باور رایج بسیاری باور دارند که زیاد خوردن و کم سوزاندن انرژی باعث چاقی می شود و برای حفظ تناسب اندام باید به دقت بین این دو مقدار توازن برقرار کنیم.

بر اساس باور های قدیمی. این یعنی فرد به دقت توانسته است، سالهای سال وزنش رو دقیقا سر یک عدد خاص کنترل کند و می تواند به دقت انرژی ورودی به بدن و انرژی مصرفی بدنش رو با دقت خیلی زیاد (چند گرم در روز) تنظیم کند.

اولا که اگه کسی می تواند ۱۰ سال سر یک وزن خاص خودش رو کنترل کند که چاق نشود، چرا نمیتواند  چند کیلو وزن کم کند و تمام تلاش هاش برای کم کردن یه چند کیلوی ناقابل نا امید کننده می شود.

ولی حالا اصل مطلب. اگر به صورت جادویی با عمل جراحی چربی ها را از بدنش حذف کنیم و ۱۵ کیلو اضافه وزنش حدف بشه، چه می شود؟  کسانی که با یک روش جادویی مانند، لیپوساکشن چربیهای بدنشان را حذف می‌کنند، در ۳ ۴ سال آینده دوباره بدنشان شروع به چاق شدن می کنند تا به چیزی حدود همون درصد چربی قبلی برسند.

این نکته مهمی است.

فرض کنیم این روش جادویی به جای عمل جراحی،یک روز کوهنوردی باشد، و همان روز ۱ کیلو چربی خالص از دست بدید (فرض های رویایی). آیا تاثیری در تناسب اندام ماندگار دارد و می‌شود اون ۱ کیلو کاهش وزن رو حفظ کرد ؟ بالاخره فرد ۱۰ سال خودش رو سر یک وزن خاصی توانسته نگه دارد … چرا تلاشش با شکست مواجه میشه و به وزن قبلی بر می‌گردد ؟

آیا اتفاق اقتاده که مریض شوید و در یک هفته چند کیلو وزن کم کنید و لاغر شوید. حتما اتفاق افتاده. کسی که سالهای سال توانسته خود را سر یک وزن خاص نگه دارد، بعد از یک دوره بیماری، چند کیلو وزن کم می‌کند چیزی که همیشه آرزویش را داشته، اما دوباره بعد از یکی دو هفته دوباره به همان وزن قبلی بر‌میگردد. چرا؟

مهم این نکته است که چرا بدن تمایل دارد آن مقدار چربی خاص را حفظ کند؟ تا این مشکل حل نشود با هیچ روش جادویی و هیچ انرژی مصرف کردن نمی‌توان نتیجه ماندگار گرفت.

فرض کنید به جای روش‌های بالا شما سعی می‌کند ورزش کنیدو تحرک‌تان را بیشتر کنید و انرژی بیشتری بسوزانید. این کار را می‌کنید و مثلا امروز چند گرم چربی آب می‌کنید و لاغر‌تر می‌شوید. اما در اولین فرصت که چیزی بخورید، بدن سعی می‌کند آن وزنی که با تلاش از دست داده‌اید را دوباره بدست آورد.

صد‌ها کتاب در مورد این نوشته شده که، چطور متابولیسم بدن را افزایش دهیم که بدن ما انرژی بیشتری بسوزاند. چطور ورزش کنیم تا انرژی بیشتری بسوزانیم، چه ورزش‌هایی انرژی بیشتری می‌ سوزانند. افتر افکت یا اثر پس از ورزش، در کدام روش ورزش کردن بیشتر است و غیره …

اما اینها جواب‌هایی برای سوال اشتباه هستند. سوالی که برای رسیدن به تناسب اندام باید بپرسیم این نیست که چطور می‌توانیم چربی بسوزانیم، کافی است یک روز به کوهنوردی بپردازید تا مقدار زیادی چربی بسوزانید. سوالی که باید برایش به دنبال جواب بگردید این است که چطور کاری کنیم که بدن ما دوباره نخواهد آن چربی‌هایی که از دست داده‌ایم را حفظ کنید. سوال این نیست چطور لاغر شویم، سوال این است چرا بدن چاق می‌شود و چطور چاق نشویم.

اگر سوال‌های درستی در ذهن داشته باشید، به زودی جواب درست را خواهید یافت و مهم‌ترین قدم در تناسب اندام تغییر دیدگاه‌ها و نحوه فکر کردن ما است. باهوش باشید، این مهم‌ترین قدم در تناسب اندام است.

 

با نظراتتان ما را در بهبود مطالب کمک کنید.

منبع: عانگع اصلانیان – مدرسه فیتنس

اگر از این مقاله خوشتان آمده و دوست دارید جایی ذخیره‌اش کنید تا در آینده در دسترس داشته باشید، می‌توانید فایل این مقاله را دانلود کنید.

دانلود فایل pdf این مقاله

این مقاله برگرفته از کتاب «پایان افسانه کالری‌ها، دیگر زمین صاف نیست» نوشته عانگع اصلانیان بود، اگر مایل به یادگیری بیشتر و کشف حقایق عمیق تغذیه هستید این کتاب را از دست ندهید.

خرید پستی کتاب «پایان افسانه کالری‌ها»

 
برای دریافت یک دوره آموزشی رایگان تلگرامی به آدرس t.me/acbookbot مراجعه کنید.
 

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *