خانه / اینستاگرام / سوال جواب اینستاگرام ۳۰ آبان: خوردن و متابولیسم!!
افزایش متابولیسم در رژیم لاغری

سوال جواب اینستاگرام ۳۰ آبان: خوردن و متابولیسم!!

در سوال جواب های این هفته اینستاگرام سوالات زیادی پرسیده بودید که این سوال انتخاب شد تا به صورت مفصل جواب دهم.

آیا مگر خوردن غذا هر سه ساعت یکبار باعث افزایش متابولیسم بدن نمی شود و در یک  رژیم لاغری ضروری نیست؟

اول خیلی پایه‌ای تر بحث را شروع کنیم. متابولیسم و سوخت و ساز چیست؟

متابولیسم مقدار انرژی‌ای است که بدن برای فعالیتهایی که در درون بدن انجام می شوند استفاده می‌کند. فعالیتهایی مثل فکر کردن، هضم کردن، سم‌‌زدایی، خون رسانی، گرم کردن بدن و غیره. به عنوان مثال اگر امروز هیچ غذایی نخورید، مسلما متابولیسم بدنتان کم می‌شود. چرا؟

چون بدنتان دیگر برای هضم و جذب غذا، ذخیره سازی مواد قندی انرژی‌ای مصرف نمی‌کند.‍ و این به هیچ وجه نشان نمیدهد که اتفاق بدی در بدنتان افتاده است.

از طرفی اگر همین امروز یک میلیون کالری غذا بخورید چه اتفاقی می‌افتد؟ متابولیسمتان به طرز وحشتناکی به چند ده هزار کالری افزایش پیدا می‌کند. چون بدنتان باید مقدار بسیار بسیار زیادی غذا را هضم کند و بعد آنها را جذب کند و ذخیره سازی کند و برای هر یک از این فعالیتها باید مقادیر زیادی هورمون ترشح کند و سپس به سم زدایی بدن و پاکسازی بدن بپردازد.

افزایش متابولیسم بدن اتفاق خوبی است ولی نه به هر قیمتی. بعضی ها خیلی کلیشه‌ای و بسته فکر می‌کنند که اگر ما به هر روشی متابولیسم را بیشتر کنیم، واووو چقدر عالیه می شود و لاغر میشویم.

اما این تلاش برای افزایش متابولیسم یک فکر بسیار ساده لوحانه است. بگذارید با مثالی توضیح دهم.

فرض کنید صاحب یک مغازه هستیم و در آمد ما از فروش محصولات مختلف است. یک روز تصمیم می گیریم که پولدار شویم و درآمد خود را بیشتر کنیم. از یک مشاور مشورت می گیریم و به ما می گوید برای اینکه پولدار شویم باید تبلیغات کنیم، با مشتریان بهتر برخورد کنیم و در نهایت کاری که باید بکنیم این است که فروش خودمان را بیشتر کنیم. شب کلی فکر می کنیم که چه کنیم که فروش ما بیشتر شود تا سریع تر پولدار شویم. فردا که مغازه را باز می کنیم تمام اجناس را با نصف قیمت و زیر قیمت خرید می فروشم. تعداد فروشهای ما به شدت بالا می رود و تعداد مشتریها هم ۱۰ برابر قبل می شود، اما آخر ماه ورشکست میشویم.

کسی که می خواهد با خوردن متعدد متابولیسمش را بیشتر کند، مثل آدمی است که یاد گرفته برای پولدار شدن باید فروشش را بیشتر کند ولی به جای افزایش بازده و سود، کل جنس هایش رو با ضرر زیر قیمت می فروشد، فقط برای اینکه فروش روز اش را بالا ببرد و فروش روز رو معیار خود قرار داده و نه سود را.

یک راه دیگر برای کسانی که می خواهند متابولیسمشان بیشتر شود، این است که غذا را خوب نجوند و سریع قورت دهند. قول می دهم متابولیسمتان بیشتر می شود، تضمین شده، چون بدنتان باید زحمت بسیار بیشتری برای هضم غذا بکشد و انرژی خیلی زیادی مصرف خواهد کرد. اما باز هم یک روش احمقانه برای بالا بدن متابولیسم است.

معمولا گفته می شود برای اینکه متابولیسم ما افت نکند باید هر سه ساعت یک بار یک وعد غذایی حتما بخوریم. با اینکه کاملا درست است، اما ساده لوحانه است. اگر هر یک ساعت یک بار یک غذایی وارد معده کنید، قول میدهم متابولیسمتان بیشتر می شود، چون بدن باید غذاهایی جدیدی که روی غذاهای نیمه هضم شده میاید را دوباره هضم کند و کار بیهوده بیشتری را به بدن تحمیل میکنید.

راه های زیادی برای افزایش متابولیسم بدن وجود دارد. ولی همه راه ها عاقلانه نیستند.

درسهای زندگی را مفهومی یاد بگیرید، نه کلیشه ای و حفظی. درک کنید که چه کاری را برای چه هدفی انجام میدهید و کدام کار چه زمانی عاقلانه است و چه زمانی احمقانه.

با نظراتتان به کامل شدن این مقاله کمک کنید.

منبع: عانگع اصلانیان – مدرسه فیتنس

 
برای دریافت یک دوره آموزشی رایگان تلگرامی به آدرس t.me/acbookbot مراجعه کنید.
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان در تلگرام
مدرسه فیتنس را در اینستا فالو کنید
سبد خریدتان خالی است