خانه / بهبود سبک زندگی / افسانه کالری‌ها، باوری ساده لوحانه
برنامه لاغری و رژیم

افسانه کالری‌ها، باوری ساده لوحانه

همیشه از چندین و چند سال قبل به ما یاد داده شده که دلیل چاقی پر خوری است و در یک رژیم لاغری، باید کمتر از نیاز روزانه خورد تا انرژی اضافه از چربی ها سوزانده شوند.

فرض کنید باهم در سالن بزرگی مشغول گپ زدن هستیم. پس از مدتی افراد داخل سالن زیاد می‌شوند و سالن به‌شدت شلوغ می‌شود و شما از من می‌پرسید: «چرا اینجا شلوغ شده؟». اگر من به شما بگویم که «دلیل شلوغ شدن سالن این است که در یک ساعت قبل، تعداد افرادی که وارد سالن شده‌اند، بیشتر از تعداد افرادی بوده که از سالن خارج شده‌اند.» آیا چیز معنی‌داری به شما گفته‌ام؟ مسلماً در جواب خواهید گفت: «عانگع، این‌که بدیهی است که تعداد افراد واردشده بیشتر از تعداد افراد خارج‌شده از سالن هستند، اما «دلیلش» چیست؟

اگر در جواب دوباره به شما بگویم «خب ببین، تعداد افرادی که وارد جایی می‌شوند اگر زیاد باشد و تعداد کمتری آنجا را ترک کنند، مسلماً آنجا شلوغ می‌شود، درست است؟ خب، پس دلیل شلوغ شدن این سالن این است که تعداد افرادی که وارد شده‌اند بیش از تعداد افرادی است که خارج شده‌اند.» صادقانه چه فکری در مورد من خواهید کرد؟ به نظرتان یک جواب هوشمندانه است؟ احتمالاً فکر خواهید کرد که یا دیوانه‌ام یا شما را سرکار گذاشته‌ام. چون هیچ نکته معنی‌دار به شما در مورد «دلیل» شلوغی نمی‌گویم و صرفاً اتفاقی که رخ‌داده تا اتاق شلوغ شود را توضیح می‌دهم.

این مثال دقیقاً معادل توضیحی است که بسیاری از به اصطلاح متخصصان در مورد دلیلی چاقی بیان می‌کنند. بااینکه کاملاً بدیهی است که برای چاق شدن لازم است تعداد کالری‌هایی که مصرف می‌کنید بیش از تعداد کالری‌هایی باشد که می‌سوزانید، اما قانون توازن انرژی هیچ‌چیزی در مورد «دلیل» به وجود آمدن چاقی به ما نمی‌گوید.

احتمال دارد دلیل شلوغی سالن این باشد، که قرار است در آن جشنی برگزار شود، یا قرار است در سالن شیرینی پخش کنند، یا قرار است یک سخنرانی مهم برگزار شود یا در بیرون از سالن تعدادی آدم مسلح با زور و تهدید یکی‌یکی افراد را مجبور می‌کنند وارد سالن شوند، یا هر دلیل دیگری. «اینکه تعداد افرادی که وارد سالن شده‌اند، بیش از افرادی است که از سالن خارج‌شده‌اند هیچ‌چیزی در مورد دلیل اصلی آن اتفاق به شما نمی‌گوید، صرفاً روندی که اتفاق افتاده تا سالن شلوغ شود را می‌گوید نه دلیلش را».

همان‌طور که «دلیل» شلوغی سالن به شرایط و اتفاقاتی که در «درون سالن» یا «در خارج از سالن» در حال رخ دادن است ارتباط دارد، خواهید دید که برای کشف دلایل چاق شدن هم باید به اتفاقاتی که در درون بدن یا خارج بدن رخ می‌دهند دقت کنیم. این توضیحی که سال‌های سال به مردم گفته‌شده که «عدم توازن انرژی، دلیل چاق شدن است»، به‌هیچ‌وجه دلیل اضافه‌وزن و چاقی نیست، صرفاً توضیح اتفاقی است که باید رخ دهد تا فردی چربی جمع کند.

اگر بخواهیم یک سالن شلوغ را خلوت کنیم، راه‌حل این نیست که سعی کنیم تعداد افرادی که وارد سالن می‌شوند را کم کنیم و تعداد افرادی که از سالن خارج می‌شوند را بیشتر کنیم. چنین تلاشی خنده‌دار و بی‌نتیجه خواهد بود. نه؟ راه‌حل لاغری این است که شرایط حاکم در درون و بیرون اتاق را تغییر دهیم، تا سالن خود‌به‌خود خلوت شود. سعی در کم کردن تعداد کالری‌های واردشده به بدن و بیشتر کردن کالری‌های سوزانده شده هم تلاشی بی‌ثمر و ناامیدکننده است. هرکسی هم برای لاغر شدن  در یک رژیم لاغری سعی کرده که این توازن را حفظ کند، بی‌ثمر و ناامیدکننده بودن این فرایند را کاملاً حس کرده است.

تا وقتی‌که بدون توجه به دلایل اصلی سعی کنید مقدار کالری خوراکی را کاهش دهید و بیشتر فعالیت کنید، در باتلاقی ناامیدکننده دست‌وپا خواهید زد. اما قبل از یادگیری راه‌حل‌ها، باید باور‌هایی که سال‌های سال با آن زندگی کرده‌اید را دور بریزیم و این کاری بسیار سخت‌تر از ایجاد باور‌های جدید است.

برای اینکه به تناسب اندام، دلخواه برسید فقط و فقط یک راه وجود دارد، آن هم اینکه اطلاعاتتان در مورد نحوه استفاده از بدن را بیشتر کنید و درست از بدنتان استفاده کنید و بدانید چگونه باید شرایط درونی بدن را کننترل کنید.

چاقی هیچ ارتباطی با میزان کالریهایی که می خورید ندارد. چاقی یک بیماری عدم توازن هورمونهای سیستم سوخت رسانی بدن است.

برگرفته از کتاب «پایان افسانه کالریها، دیگر زمین صاف نیست» نوشته عانگع اصلانیان

منبع: عانگع اصلانیان – مدرسه فیتنس

اگر از این مقاله خوشتان آمده و دوست داشتید جایی برای خودتان ذخیره‌اش کنید، می‌توانید فایل این مقاله را دانلود کنید.

دانلود فایل pdf این مقاله

این مقاله برگرفته از کتاب «پایان افسانه کالری‌ها، دیگر زمین صاف نیست» نوشته عانگع اصلانیان بود، اگر مایل به یادگیری بیشتر و کشف حقایق عمیق تغذیه هستید این کتاب را از دست ندهید.

خرید پستی کتاب «پایان افسانه کالری‌ها»

 
برای دریافت یک دوره آموزشی رایگان تلگرامی به آدرس t.me/acbookbot مراجعه کنید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان در تلگرام
مدرسه فیتنس را در اینستا فالو کنید
سبد خریدتان خالی است